4. Grüscher Hockeygrümpeli

 

Horný rad zľava: Andrej Dula, Andrej Kochan, Milan Treichel, Radúz Dula, Peťo Řehulka, Roman Cichra, Jožko Golonka. Dolný rad zľava: Palo Tomeš, Marek Kuril, Majo Škrovánek, Jaro Škrovánek

 

Mad Vipers sa po sérii úspešných turnajov na Slovensku a v Českej republike odhodlali skúsiť aj legionársky chlebík na turnaji vo švajčiarskej dedinke Grusch. Turnaj bol zaujímavý hneď z niekoľkých dôvodov. Hral sa pre nás v exotickej krajine, zúčastnilo sa ho neuveriteľných 24 teamov a zápasy sa hrali len 20 minút hrubého času. Náš manager Radúz Dula zorganizoval ubytovanie a všetko ostatné a mohli sme sa vydať na takmer 900 kilometrov dlhú cestu cez Rakúsko, Nemecko do Švajčiarska. Poďakovanie patrí najmä Jožkovi Golonkovi a Romanovi Cichrovi, ktorí zabezpečili pohodlie pre naše vytrénované telá v podobe mikrobusov značky Volkswagen a Mercedes. Z Bratislavy sme vyrazili o 22:00 večer, dňa 2. septembra 2004 a necelých 9 hodín neskôr sme stáli na novom štadióne v Gruschi. Šoféri odviedli bezchybnú prácu /obdiv patrí najmä Romanovi, ktorý nielenže 9 hodín pozeral na spätné svetlá pred ním idúceho Mercedesu, ale zároveň stihol aj zhodnotiť kompletnú diskografiu skupiny Elán, ktorú myslím nikto z Mad Vipers nebude chcieť už tento rok ani počuť/.

 

Hneď ráno sme sa rozhliadli po dedine a urobili strategický plán hokejových zápasov, výletov do prírody a samozrejme teoretickej prípravy. Ako správni Slováci sme si so sebou zobrali sáčkové polievky, chlieb, paštiky a ostatné prepotrebné veci, ktoré sme ocenili, keď sme uvideli švajčiarske ceny. Naše ubytovanie bolo trochu akčné, keďže sme spali na izbe kde bolo 20 postelí. Po dlhej ceste nám to však ani trochu nevadilo a piatok sme strávili naberaním síl na večerné zápasy.

 

 

MAD VIPERS - VICTORIA FLYERS 4:0

Góly: Tomeš (Kochan), Treichel (Dula A.), Tomeš (Škrovánek M.), Cichra (Treichel)

 

Súperov sme nepoznali a o kvalite zúčastnených teamov sme nemali ani potuchy, preto sme sa vybrali na štadión v predstihu. Organizátori nám zabezpečili hodinu tréningu, tak sme mali príležitosť vyskúšať čo sme v letnej príprave natrénovali a čo sme naopak zabudli. O 18:25 nás čakal náš prvý súper s hokejovým názvom Victoria Flyers. Flyers dolietali hneď v prvom striedaní, keď im Palo Tomeš po pár sekundách hry strelil prvý gól. Onedlho Milan "Eifel" Treichel pridal druhý a bolo jasné že tento súper nás nepreverí. Počas celého zápasu nemal brankár Marek Kuril možnosť využiť svoje nadrozmerné betóny a len vďaka množstvu zahodených šancí ostal výsledok pri pre súpera prijateľnom 4:0. V zápase sa tradične blysol Palo Tomeš, na ktorého góly sme si už počas turnajov aj ligy zvykli a berieme ich ako samozrejmosť. Niekedy sa náš súper počas celého striedania nevedel dostať von zo svojej tretiny a bolo len otázkou času kedy brankár kapituluje.

 

 

 

Palo Tomeš a Milan Treichel v hlavnom meste Lichtenštajnska, Vaduze

 

 

 

MAD VIPERS - CHURER CRUSTYS 5:1

Góly: Tomeš (Řehulka), Tomeš (Škrovánek M.), Dula A. (Škrovánek J.), Škrovánek J. (Dula A.), Dula A.

 

Patrične sebavedomí po prvej ľahkej výhre sme nastúpili do druhého zápasu. Súper nás hneď schladil rýchlym úvodným gólom, na ktorý sme odpovedali len o pár minút neskôr Palom Tomešom, ktorý naznačil že sa nemieni vzdať titulu kráľa strelcov bez boja. Po presnej prihrávke od Peťa Řehulku vyškolil súperovho brankára blafákom do bekhendu. Zápas sa zbytočne pritvrdil, z čoho pramenili presilovky pre oba teamy. Mad Vipers sa s nimi vysporiadali lepšie a postupne skóre narastalo v náš prospech. Zbytočne nervózny záver zápasu súper nezvládol a odniesol si to krvavý nos Andreja Dulu, ktorý si však nenechal pokaziť radosť z trojbodového zápasu. Zostava Mad Vipers začínala Marekom Kurilom v bráne. Obranné dvojice tvorili Jožko Golonka s Majom Škrovánkom a Radúz Dula s Jarom Škrovánkom. Útočné trojice boli Řehulka - Tomeš - Kochan a Treichel - Cichra - Dula A. Po prvých dvoch zápasoch boli obe formácie rovnocenné, keď jedna strelia 5 a druhá 4 góly.

 

Andrej Dula, Marek Kuril a Majo Škrovánek hľadali silu do ďalších zápasov na poznávacom výlete do švajčiarskych hôr, pri ktorom zažili blízke stretnutie s kravami rôznych farieb, tvarov a veľkostí

 

 

MAD VIPERS - SPIELGRUPPE GRUSCH 0:2

 

Turnaj sa hral formou šiestich skupín po 4 teamy. Prvý team postupoval medzi šesticu najlepších, druhý najlepší team medzi druhú najlepšiu šesticu atď. V treťom zápase nám išlo o postup medzi 6 najlepších teamov turnaja. Súpera sme hrubo podcenili a nedokázali sme sa prispôsobiť jeho aktívnemu forčekingu a napádaniu hráčov s pukom. Naši obrancovia mali problémy dostať puk z obranného pásma a útočníci nedostatočne pokrývali nabiehajúcich hráčov. Na celom teame ležala váha trištvrtekilovej klobásy, ktorú Peťo Řehulka skonzumoval pred zápasom, čo sa prejavilo najmä na rýchlosti korčuľovania. Celý zápas bolo skóre 0:1 a jeden gól by nám zabezpečil cestu do finále. Namiesto toho však prišiel druhý gól súpera a naše nádeje na postup do finále sa rozplynuli. Po zápase padlo v šatni množstvo ostrých slov o našich hokejových schopnostiach a nespokojní a unavení sme sa odobrali spať. 

 

Milan Treichel, Palo Tomeš, Marek Kuril a Majo Škrovánek na najvyššie položenej chate v okolí dedinky Grusch

 

Sobota mala byť pre nás dňom oddychu a načerpania nových síl na nedeľné predpoludnie, kedy sme mali odohrať 3 zápasy v druhej najsilnejšej skupine a rozhodnúť o našom celkovom umiestnení na turnaji. Spoločná izba sa neukázala ako najšťastnejšie riešenie. Niektorí členovia Mad Vipers v noci posilovali najmä ruky a hornú časť tela, keďže celú noc pílili drevo. Niektorí malé klátiky, no našli sa aj takí, ktorí za noc napílili dosť dreva pre celú dedinu na zimu. Spoločné trávenie času buduje teamový duch a solidaritu, v našom prípade spoločný spánok zapríčinil len plány ako odstrániť niektorých členov z izby. Ráno sme sa rozdelili na dve skupiny a každá sa pobrala svojou cestou. Turisti v zložení Jaro Škrovánek, Radúz Dula, Peťo Řehulka, Jožko Golonka, Roman Cichra a Andrej Kochan vybehli za niečo menej ako tri hodiny na turistickú chatu položenú vysoko v horách, skonzumovali párky a pivo za niečo viac ako 3 tisíc Slovenských korún a autom prešli po hlavnej ulici mesta Vaduz, obdivujúc zatvorené obchody. Motorizovaní turisti v zložení Marek Kuril, Palo Tomeš, Milan Treichel, Majo Škrovánek a Andrej Dula vyšli autom na najvyšší vrch v okolí /asi o kilometer vyššie ako druhá skupina vyšlapala/, stihli sa zoznámiť s príjemnými obyvateľmi miestnych vrchov, objavili krásne zákutia prírody v okolí, nakúpili rôzne prepotrebné veci v hlavnom meste Lichtenštajnska Vaduze, stihli sa navečerať v najdrahšom McDonalde na svete a ešte sa vrátiť na chatu skôr ako prvá skupina. Večerná akcia sa pre nás skončila nezvyčajne skoro, pretože aj najspoľahlivejší vyhľadávači zábavy dali prednosť spánku a regenerácii na nedeľné zápasy.

 

MAD VIPERS - TEAM DAVOS 2:4

Góly: Treichel (Cichra), Treichel (Dula A.)

 

Hneď ráno o 8 hodine nás čakal najväčší favorit druhej skupiny Team Davos. Tento zápas nevyšiel našej prvej päťke, ktorá tri krát inkasovala a nedokázala vsietiť ani jeden gól. Druhá päťka síce udržala Mad Vipers v zápase, ale na tretí gól už ani dvojnásobný strelec Milan Treichel nedokázal odpovedať a súper pohodlne spečatil výsledok gólom do prázdnej bránky len pár sekúnd pred záverečným hvizdom. Treba pripomenúť že Milan strelil prvý gól nádherným volejom zo vzduchu, čím prekvapil nielen brankára, ale aj všetkých ostatných hráčov na ľade. Oproti piatku sme nastúpili len s jednou zmenou v zostave, keď si Majo Škrovánek vymenil miesto s Andrejom Kochanom a treba povedať že táto zmena, hoci v prvom zápase nepriniesla želané ovocie bola oživením našej hry a obaja na svojich nových postoch ukázali zlepšenú hru a nasadenie. 

20 posteľová izba v podkroví so spiacimi členmi Mad Vipers

 

MAD VIPERS - RED BULLS 3:1

Góly: Treichel, Cichra (Dula A.), Tomeš (Kochan)

 

V druhom zápase sme museli vyhrať, ak sme chceli pomýšľať na medailu. Opäť sme hneď v úvode zápasu inkasovali, ale tentokrát sme sa len tak ľahko nevzdali. Po faule na Andreja Kochana prišla presilovka v ktorej Milan Treichel po dobrej kombinácii celého útoku od modrej čiary prestrelil súperovho brankára a vyrovnal na 1:1. Hra bola vyrovnaná, šance boli na obidvoch stranách. Po zlom vyhodení Milan Treichel zachytil puk na červenej čiare, poslal rýchlu prihrávku na pravé krídlo, odkiaľ Andrej Dula presne našiel pred bránou Romana Cichru, ktorý pohodlne prekonal brankára a otočil zápas v náš prospech. Palo Tomeš po prihrávke od Andreja Kochana poistil vedenie a zúfalému tlaku súpera už nepomohla ani záverečná presilovka keď Andrej Dula zohrieval trestnú lavicu po nedovolenom zákroku na prenikajúceho hráča súpera.

 

MAD VIPERS - DINAMO SCHLUEFWEG 1:1

Gól: Dula A. (Treichel)

 

V poslednom zápase na turnaji nám išlo o medaily. V prípade výhry by sme si zabezpečili druhé miesto. Zápas mal veľmi podobný priebeh ako piatkový zápas so Spielgruppe Grusch, pretože sme celý čas prehrávali 0:1. Súper dobre napádal a nemali sme veľa šancí. Hralo sa väčšinou v strednom pásme, ale napriek tomu nebol zápas príliš nervózny. Párkrát nás podržal Marek Kuril a nádej na medailu stále žila. Pár minút pred koncom zápasu to už vyzeralo na tesnú prehru, ale druhá päťka opäť potvrdila, že na turnaji sa na ňu dalo spoľahnúť. Roman Cichra vybojoval puk, zaviezol ho až za bránu súpera, odkiaľ prihral Milanovi Treichelovi a ten obetavo v páde na dva krát posunul puk k druhej tyčke a voľný Andrej Dula bekhendom zabezpečil remízu pre Mad Vipers. Do konca zápasu sa už nič nestalo a tak Mad Vipers vynútenou remízou v poslednom zápase vybojovali tretie miesto v druhej skupine.

 

Cesta domov prebehla bez väčších problémov, jedinú vlnu nevôle vyvolával Peťo Řehulka, ktorý na každej pumpe musel testovať kvalitu miestnych hamburgerov a cesta len vďaka nemu trvala aspoň o hodinu dlhšie. Mad Vipers celkovo obsadili 9. miesto na turnaji. Z 24 zúčastnených teamov to nemožno považovať za úspech, ale na začiatok sezóny to nebolo zlé. Vo víťazných zápasoch sme ukázali celkovo obstojný hokej, s niektorými peknými akciami aj s gólovým zakončením. Nedostatky sa prejavili najmä vo fyzickej pripravenosti a taktickej príprave. Náš nový tréner Lubo Havránek bude mať čo robiť aby nás dostal do dobrej formy pred začiatkom Interligy, kde tento rok plánujeme obsadiť popredné miesto.